sixpack-dizajn-studio-baner-03
black-hat-seo-optimizacija-srbija
Optimizacija sajta

Šta je to Black hat optimizacija sajta?

Oni koji su upoznati sa značajem SEO – optimizacije web sajta vrlo je verovatno do su se do sada sreli i sa pojmom Black Hat SEO optimizacije.

Šta je to Black hat SEO i da li to može da mi koristi?

Black hat SEO je tehnika agresivnije optimizacije web sajta, koja može da donese koristi vlasniku web sajta, ali isto tako i štete, te je mi nikako ne preporučujemo. Blak hat SEO podrazumeva upotrebu sredstava za optimizaciju sajta kojima se pokušavaju prevariti Google algoritmi napravljeni za indeksiranje sajtova. Jedno je raditi na poboljšavanju kvaliteta indeksiranja sajtova kako bi oni bili bolje pozicionirani na Googlu, uz pomoć On page i Off page optimizacije web sajta, a drugo je sasvim pokušavati da prevariš Google algoritam kako bi se domogao boljeg ranga u pretragama na Googlu i time bolje pozicionirao web sajt. Black hat SEO često podrazumeva i radnje koje nisu dozvoljene, odnosno legalne. Ipak, odluku o tome da li ćete koristiti Black hat SEO morate doneti sami.

Da biste shvatili šta je tačno Black hat SEO morate razumeti da je Google svoj sistem algoritama za pretraživanje sajtova razvio po određenim pravilima. Ta pravila su tako isprojektovana da obezbeđuju kvalitet rezultata koje se nude onima koji prave pretrage na Googlu. Svako kršenje tih pravila nosi određene penale koji mogu voditi isključenju sajta iz pretraga, a to je nešto što niko ko ima svoj web sajt ne bi želeo da mu se desi.

Koje su tehnike koje obuhvata Black hat SEO?

Najviše korišćene tehnike Black hat SEO optimizacije su:

  • Kopiranje tuđih tekstova
  • Kupovina linkova
  • Spamovanje u komentarima
  • Varanje Google crawlera
  • Preopterećivanje tekstova ključnim rečima
  • Nevidljivi tekstovi i tagovi 

Kopiranje tuđih tekstova

Kopiranje tuđih tekstova je česta pojava na internetu. Jedno je obraditi neki članak i dati u njemu sopstveni sud, ili navesti izvor posle nekog kratkog teaser članka u vidu jedne rečenice, a sasvim drugo kopirati tekstualne sadržaje sa drugih bolje optimizovanih web sajtova i predstavljati ih kao svoje. Pojedini tekstovi koji se pišu rade se smišljeno tako da budu SEO friendy, odnosno da sadržaje određen broj unutrašnjih linkova, upotrebljenih ključnih reči, stilova i sl, tako da ti tekstovi budu vredniji za Google. Kopiranjem tih tekstova se želi preuzeti sve to i prezentovati na svom sajtu, kako bi se postigao isti efekat i rezultat koji je napravio original.

Plaćeni linkovi

Plaćanje linkova je veoma popularan metod kod onih koji žele da se na brz (a nedozvoljen) način domognu veće posećenosti web sajt i samim tim boljim rezultatima indeksiranja sajta. Kao što smo u članku o Off page optimizaciji rekli, veoma je važno isticati na raznim mestima link ka vašem web sajtu. Zato su pojedine firme napravile sisteme sa kojima nude kupovinu količina linkova koje će umesto vas plasirati negde na svojim sajtovima. Ovo je ujedno i mesto za velike manipulacije i prevare, jer ne postoji način da se uverite u to da su linkovi koje ste platili zapravo zaista plasirani na sajtovima, jer se radi o velikim ponuđenim kvotama – 10-50 ili čak 100.000 linkova. Plaćanjem tih kvota linkova oni se (u slučaju kada to zaista radi) distribiuraju širom mreže partnerskih sajtova koje agencija za kupovinu linkova nudi. Najčešće ovo nije primer, već se distribucija vrši putem kanala spamerskih sistema koji šalju milione spamova širom sajtova i na taj način postižu rezultate koji imaju za cilj da povećaju posećenost vašeg sajta, i to najčešće od ciljne grupe koja nije vaša, čime se samo bespotrebno troše resursi vašeg web hostinga. Vama je potrebna isključivo vaša ciljna grupa, osim u slučajevima kada nudite robu koja odgovara bukvalno svima poput vitamina, dodataka ishrani i sl sa sadržajima na engleskom jeziku.

Spamovanje u komentarima

Ova tehnika je kao što smo i u pasusu iznad naveli isto veoma rasprostranjena i prisutna. Veoma je čest slučaj da sajtovi koji su rađeni na nekim Open source CMS platformama poput WordPress-a, Joomle i sl imaju otvorene forme za unošenje komentara. Putem komentarisanja posetioci sajta imaju priliku da se obrate autorima sajta i tako se više informišu o određenim ponuđenim uslugama ili robi, samoj temi, i sl. Istovremeno posetioci mogu da razvijaju i svoje polemike i diskusije na samom sajtu, što je svakako korisno za angažovanje ciljne grupe jer se na taj način kreiraju posetioci koji se vraćaju na određen sajt u želji da pročitaju odgovor drugoga ili autora članka. Te forme za upis komentara su u većini slučajeva neadekvatno zaštićene, te se najčešće dešava da između komentara prođu i spamerski komentari. Spamerski komentari u sebi sadrže linkove kroz koje se reklamiraju ti sajtovi ili sajtovi koji prave dalje redirekcije. Ovo je bitno drugačije od onoga kada korisnik koji komentariše neki članak u okviru neke diskusije upisuje svoj link ka svom sajtu. Spameri nisu ljudi, to su projektovani programi (kao vrsta trojanaca) koji imaju zadatak da preotmu kontrolu od korisnika i koriste ih za distribuciju linkova koji imaju zadatak da pronalaze forme na sajtovima i tamo plasiraju svoj spam. Najčešće ćete ih prepoznati po nekim sasvim nerazumljivim međusobno nepovezanim rečima, tekstovima koji nemaju veze sa temom, i obaveznim linkovima koji vode na često opasne i sajtove nižeg kvaliteta.

Varanje Google crawlera

Varanje Google crawlera  o kojima smo pisali u ovom članku se sastoji od prezentovanja drugačijih linkova Googlu crawlerima od onih koji se nude korisnicima. Ovo je način kod kojeg Google crawleri, odnosno Googlebotova, pokušavaju da se prevare tako da koriste linkove koji nisu referentni, od onih koji su napravljeni. Na taj način se Google pokušava obmanuti da indeksira linkove koji nisu u vezi onoga što je na njima prezentovano, čime se želi postići bolje rangiranje sajta u pretragama. Sigurno vam se dešavalo da kliknete na neki link u Google pretrazi koji referiše na jedan sajt, a da vam se otvori sajt ili stranica sa sasvim drugim sadržajem. Ovakve tehnike su vrlo strogo zabranjene pravilima Googla i mogu voditi potpunom isključenju sajta sa Googla.

Preopterećivanje tekstova ključnim rečima

Čest je slučaj da se u želji da se ostvare što bolji rezultati pribegava nekim vrlo prvorazrednim i naivnim trikovima. Preopterećivanja tekstova ključnim rečima se sastoji od želje da se što više ključnih reči pomene u tekstu kako bi on bio bolji za Google. Takvi tekstovi pre svega nemaju nikakav kvalitet, niti svrhu, jer im jedina svrha upravo filovanje ključnim rečima koje bi trebale da Google crawlerima daju na značaju sajta.

Nevidljivi tekstovi i tagovi

Slično preopterećivanju sajta ključnim rečima je i tehnika pravljenja nevidljivih tekstova. Nevidljivi tekstovi nisu stvarno nevidljivi, oni su prisutni kao tekstovi na sajtu, najčešće tagovi ili linkovane ključne reči samo što su obojeni bojom pozadine i time zamaskirani, kako ne bi štetili izgledu samog sadržaja sajta, a ipak davali Googlu dovoljno informacija da bolje indeksiraju sajta. To nije dozvoljena tehnika ali se neretko koristi na sajtovima koji žele da ostvare bolji SEO rezultat, a ne žele da pokvare izgled svog sajta.




Vaš komentar:

Podeli sa prijateljima!

sixpack-dizajn-studio-baner-03

Pridružite nam se!