sixpack-dizajn-studio-baner-03
Šta je to Dark Social i šta to znači za SEO optimizaciju sajta
Društvene mreže Optimizacija sajta

Dark social


Da li ste čuli do sada za termin Dark social, i to šta on znači? 


Dark social je termin koji je skovan i prvi put upotrebljen 2012. godine od strane Aleksis Madrigala u članku Atlantika u vezi sa istorijom web stranica.

Ovaj pojam označava metode deljenja sadržaja web sajtova na društvenim mrežama koji se teško ili praktično nikako ne mogu pratiti, niti otkriti uz pomoć traking i analitičkih alata za analizu i merenje posećenosti web sajta. U pitanju su najčešće izvori poput linkova u e-mail sadržajima, instant messindžerima, mobilnih aplikacija za komunikaciju, Skajpa, Viber grupa, Snapchata, WhatsApp-a, WeChata ili Fejsbuk messindžera. 




O čemu se zapravo radi. Sve aplikacije za metrike i analize posećenosti web sajtova koje postoje se baziraju na gotovo istom otkrivanju izvora, određenog linka (url adrese) sa koje je korisnik došao na sajt. To je u redu kada se url-u identifikuje sama društvena mreža, tipa facebook.com. Međutim instant mesindžeri na primer nemaju svoj url, odnosno koriste servise koji nisu vezani za url-ove, kao web servise, te ih je tako i teško identifikovati kao url putanju. Sa druge strane, oni se ne mogu svrstati u kategoriju social media signala, jer ne pripadaju nijednom profilu, ili social media stranici kao što je to primer kod Fejsbuk biznis stranica, koje generišu saobraćaj ka sajtu kroz svoje objave i sadržaje. 

Ovim se oni svrstavaju u neku sivu zonu poseta kojima nije lako otkriti tačan izvor, te otuda i sam naziv – Dark social. 


Slična se situacija dešava i kada se prelazi sa sigurnog https protokola na nebezbedni http, odnosno protokol bez SSL sertifikata. Sam saobraćaj koji se konvertuje sa jednog url-a, na drugi je teško ispratiti i identifikovati.


Alati za analitiku poput Google Analitics-a, često ovakve sadržaje klasifikuju kao Direct, što nije sasvim ispravno, budući da se termin Direct kao izvor poseta odnosi više na korisnike koji direktno ukucavaju samu web adresu u adress bar browsera. 

Dark social predstavlja veliki problem za sve one koji se bave metrikama i analizom posećenosti web sajta, pre svega za SEO stručnjake i kompanije koje se bave ozbiljnije monitoringom i optimizacijom web sajtova za internet pretraživače. Govori se često o tome da čak 50-60% posećenosti sa društvenih mreža dolazi upravo putem Dark social kanala komunikacije koje se ne mogu tačno identifikovati. 




 


Vaš komentar:

Podeli sa prijateljima!

sixpack-dizajn-studio-baner-03

Pridružite nam se!