sixpack-dizajn-studio-baner-03
on-page-seo-optimizacija-sajta
Optimizacija sajta

On-Page SEO optimizacija sajta – II deo

On-Page SEO Optimizacija sajta – II deo

U jednom od ranijih članaka smo govorili o nekim osnovama SEO – optimizacije sajtova. U ovom članku ćemo se više pozabaviti više On page optimizacijom sajta i pokušati da skrenemo pažnju na glavne elemente koji će vašem sajtu omogućiti da se bolje kotira na Googlu i ostvari tako bolje rezultate indeksiranja na ovom internet pretraživaču, i samim tim povećate posećenost vašeg sajta.




1. Sadržaj

Sadržaj je osnovna i najvažnija komponenta On Page SEO optimizacije sajta. Bez kvalitetnog, originalnog sadržaja teško da ćete biti u situaciji da optimizujete vaš sajt. Sadržaj je nešto na šta Google najviše obraća pažnje. Kada kažemo sadržaj ne mislimo samo na tekstove iako oni najčešće predstavljaju formu sadržaja. Mislimo na sve one sadržaje koji privlače pažnju korisnika, dakle i fotografije, slike, ilustracije, grafikone, video klipove, muzičke samplove, linkove za preuzimanje dokumenata ili fajlova, članke, itd. Što je sadržaj originalniji i kvalitetniji, veće su šanse da se vaš sajt bolje optimizuje i kotira na Googlu. Sa druge strane, to je upravo ono zbog čega će neko posetiti vaš web sajt. Nešto više o samom značaju kvaliteta sadržaja pisali smo u članku o Content marketingu

2. Analiza odgovarajućih ključnih reči

Analiza odgovarajućih ključnih reči predstavlja izuzetno važan element On Page optimizacije sajta. Analizom ključnih reči ustanovićete koje ključne reči su konkurentne, koje su i u kojoj meri korišćene, koliko su frekventne, koliko imaju pretraga na mesečnom nivou i moći ćete da izaberete one za koje postoji najveća mogućnost da se vaš sajt dobro optimizuje. Jedna od mogućnosti jeste da za to koristite Google Keyword planner , ali mi vam savetujemo da pokušate sa nekim od drugih dostupnih alata za tu svrhu kao što su SE Ranking,  Moz, KW Finder




Ono na šta treba da obratite posebnu pažnju jeste da ključne reči ne moraju da obavezno budu referentne doslovce onome što imate u ponudi. Primera radi, ako sajt koji se bavi prodajom nakita, umesto da sajt optimizujete za ključnu reč po brendovima koje zastupate, ili nakit prodaja i sl, koje su veoma konkuretne, bolje je da ciljate odgovarajuće niše koje se bave srodnim temama vezanim za vašu delatnost kod kojih su ključne reči manje konkuretne. Na taj način ćete pre uspeti da se izborite za posetioce koje interesuje ono što je kontekstualno vezano za vaše proizvode. Kada se jednom odlučite za ključne reči koje ćete koristiti, gledajte da sa njima optimizujete tekstove na vašem sajtu. Svaki tekst treba da sadrži ključne reči koje ste definisali korišćene u odgovarajućem kontekstu onoga o čemu se govori u tom tekstu.

4. Redovno ažuriranje sajta

Web sajt koji vodite morate redovno ažurirati sa novim sadržajima. Da li će to biti u formi vesti o kompaniji, novosti, akcijama ili blog člancima, Googlu je veoma važno da vaš sajt prepozna kao sajt koji se redovno osvežava novim informacijama. Kada kažemo redovno ne mislimo da to mora da bude svakodnevno, čak ni nedeljno, ali bi bilo poželjno da napravite objavu bar jednom mesečno, kako biste održali kontinuitet i kako bi Google mogao da indeksira pravovremeno vaš sadržaj.




 

5. Title tagovi

Title tagove bi najbolje bilo opisati kao novinske naslove. Oni su ono što upućuje posetioce koji vrše pretragu na ono čime se vaš sajt bavi. Nalaze se u svakom tabu kada se stranici pristupi. Svaka stranica mora da sadrži Title tagove kao važan element optimizacije sajta koje treba da koriste ključne reči koje ste prethodno definisali, ali u kontekstualnoj formi same stranice.

 

optimizacija sajta nakit-title-tagovi

 

6. Meta deskripcije 

Meta deskripcije su ono što Google prikazuje u pretragama odmah ispod naziva sajta.  Treba da se trudite da te rečenice deluju tako da zaintrigiraju posetice sa pozivom na akciju uz obavezno korišćenje prethodno definisanih ključnih reči. Ne bi trebalo da prelaze više od 160 slovnih karaktera.

 

optimizacija-sajta-nakit-primer-meta-deskripcije

 

6.  Mapa sajta – sitemap

Sajta u XML formatu koja sadrži sve mapirane stranice vaše sajta je veoma bitna za optimizaciju vašeg web sajta. Ona daje direktno Google-u informacije o tome kako izgleda hijerahijska struktura vašeg web sajta omogućavajući mu da lakše mapira sve vaše sadržaje na vašem sajtu.

7. H1, H2, H3, H4 header optimizacija

Header optimizacija koda sajta je podjednako važan element On Page optimizacije sajta. Potrudite se da optimizujete headere u kodu na vašem sajtu sa prethodno definisanim ključnim rečima u formi kratkih fraza

8. Duplirani sadržaji

Veoma je važno da svaka stranica na vašem sajtu sadrži originalni ali i jedinstveni sadržaj, te da se sadržaji ne ponavljaju na stranicama. Često ljudi misle da ako budu ponavljali češće SEO friendly tekstove na svim stranicama da će Google bolje da ih rangira u pretragama. To je pogrešno. Svaka stranica treba da ima originalan sadržaj koji se ne ponavlja.

9. Ključne reči u samim linkovima

Kada budete kreirali stranice, gledajte da vam linkovi (URL-0vi) sadrže ako je moguće ključne reči koje ste prvobitno definisali. Na taj način ćete direktno Googlu davati informacije o tome šta se nalazi na tim linkovima.

10. Mobile friendly prikaz sajta

Jedna od stvari kojoj je Google od pre par godina počeo da pridaje izuzetnu važnost je mobile friendly prikaz sajta. O tome smo ranije pisali u članku u kojem smo obrađivali temu Responsive dizajna kao preduslova za dobru optimizaciju sajta. U poslednje vreme sve više korisnika pristupa internetu i Google pretražuje sa mobilnih telefona. Želeći da izađe u susret potrebama korisnika, Google daje prednost svim sajtovima koji imaju optimizovan prikaz za mobilne telefone, dajući im prednost nad onima koji nemaju mobile friendly prikaz.

11. Brzina učitavanja stranica 

Brzina pristupa sajtu je isto jedna od važnih komponenti optimizacije sajta. Brzina pristupa ne zavisi samo od brzine hostinga, mada i to ima bitnog uticaja na brzinu učitavanja stranica, već i način kodiranja sajta, optimizovanosti unetih materijala, slika i na kraju samog koda. Tako neoptimizovan kod u smislu pretežak za učitavanje može znatno da obori rangiranje vašeg sajta u pretragama. Korisan alat za proveru brzine pristupa sajtu je razvio sam Google i možete mu pristupiti preko sledećeg linka: https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

 

Vaš komentar:

Podeli sa prijateljima!

sixpack-dizajn-studio-baner-03

Pridružite nam se!