sixpack-dizajn-studio-baner-03
Digitalna-transformacija
Zanimljivosti

Digitalna transformacija

Digitalna transformacija je pojam toliko često upotrebljavan da ima onih koji smatraju da je potpuno izgubio svoje značenje, ali suština koja je iza njega ostaje realnost sa kojom se svi biznis lideri moraju uhvatiti u koštac ukoliko žele da ostanu aktuelni i konkurentni.

Šta je digitalna transformacija

Uopšteno govoreći, digitalna transformacija je primena digitalnih tehnologija na sve aspekte poslovanja, uz krajnji cilj potpune promene načina poslovanja, postizanja rezultata i korisničkog iskustva koje se dostavlja.

Problematika definisanja ovog pojma dolazi iz razloga što je u pitanju proces koji je potpuno drugačiji za svaku firmu, što svakako doprinosi opštoj konfuziji koja ga okružuje.

Svet se iz dana u dan sve više digitalizuje, a tržiste evoluira u skladu sa tim. Stoga je jasno da je digitalna transformacija apsolutni imperativ, bez obzira na to o kolikom se biznisu radi. Nema drugog načina da se ostane relevantan u današnjim uslovima.

Problem se javlja jer mnogim liderima nije jasno šta ovaj proces tačno podrazumeva. Da li je u pitanju samo moderan način da se kaže da je kompaniji potreban apgrejd? Treba li kreirati nova radna mesta za ljude koji će se time baviti? Koje delove poslovne strategije treba promeniti?




U svojoj suštini, digitalna transformacija označava mogućnost i potrebu da se način razmišljanja potpuno promeni i potom takav primeni na poslovanje. Ne radi se samo o pukoj upotrebi interneta i modernih tehnologija kako bi se posao obavio, nego o načinu na koji će se ta sredstva iskoristiti kako bi se postigli najbolji mogući rezultati. Potreban je kontinuiran rad na razumevanju promena koje se, čini se, nikada brže nisu dešavale, a onda ćemo znati i kako da te promene upotrebimo za sopstveni uspeh i napredovanje.

Šta obuhvata digitalna transformacija

Kao što smo već napomenuli, ovaj proces se razlikuje u skladu sa specifičnostima svake kompanije. Ipak, tu je nekoliko konstanti koje se uvek provlače kroz ovaj proces i treba da budu temeljno razmotreni od strane svakog lidera, poput agilnosti u upravljanju, osposobljavanja kancelarijskog prostora, ultimativnog cilja koji se ogleda u stalnom unapređivanju korisničkog iskustva.

Digitalna transformacija, uz promenu načina razmišljanja, podrazumeva inovacije, povećanu upotrebu modernih tehnologija, implementiranje novih biznis modela. Ovaj proces poboljšava ukupno iskustvo svih, od zaposlenih, preko dobavljača i saradnika, pa do onih najvažnijih, odnosno klijenata i korisnika usluga.

Ono što je veoma važno razumeti, jeste da se u centru svega nalaze – ljudi. Sve komponente digitalne transformacije samo su pomoćni elementi i sredstva, a na ljudima je da ih pravilno iskoriste kako bi unapredili svoje poslovanje.

U tom smislu, digitalna transformacija je i kulturna promena koja podstiče na stalno učenje, eksperimentisanje, isprobavanje, praćenje trendova, nove aktivnosti, ali i navikavanje na neuspeh. Neophodno je ulaganje u edukaciju, nove alate i sve što bi moglo biti od pomoći za unapređivanje svih aspekata poslovanja, što digitalnu transformaciju čini i jednom dugoročnom investicijom koja, koliko god skupa i rizična bila, pravi razliku između uspeha i potpunog propadanja.




Bez obzira na to koliko deluje teško, ovo znači da se nekada moraju napustiti stari principi na kojima je firma izgrađena kako bi se okrenulo novim, modernim, i možda nedovoljno istraženim procesima.

Ovo je, uostalom, pristup i način razmišljanja koje bi svako od nas trebalo da primeni u svakodnevnom životu, jer ići u korak sa vremenom i konstantno raditi na sebi i svojim veštinama predstavljaju jedini put do uspeha.

Zašto je digitalna transformacija važna

Digitalna transformacija je zapravo pitanje opstanka za sve kompanije koje nisu postepeno evoluirale tokom vremena. Želeli to ili ne, danas se svi moraju okrenuti digitalizaciji ukoliko žele da ostanu relevatni.

Svi smo svedoci brzine kojom su nekadašnji giganti poput Nokie ili Blockbustera pali u zaborav jer nisu bili u stanju da se snađu sa promenama i ispune nove potrebe svojih korisnika.  Pre skoro 20 godina, Blockbuster, koji se bavio iznajmljivanjem DVD filmova i video igara i u svojim najslavnijim danima posedovao preko 9.000 radnji širom sveta, odbio je ponudu da za 50 miliona dolara kupi Netflix, koji je u početku svojim korisnicima omogućavao da preko interneta iznajme DVD koji će im biti dostavljen na kućnu adresu. Danas, zbog nemogućnosti da se izbori sa konkurecijom i novim očekivanjima korisnika ali i lošeg vođstva, Blockbuster praktično ne postoji već godinama. Sa druge strane, Netlix se transformisao u najveći streaming servis na svetu i svojevrsni fenomen koji je potpuno izmenio televizijsku istoriju. Danas vredi 140 milijardi dolara i ima 125 miliona pretplatnika u više od 190 zemalja, uglavnom zato što je kompanija svoj fokus stavila na prikupljanje i analiziranje podataka koji joj omogućavaju da svojim korisnicima ponudi personalizovani sadržaj.




Kompanije koje žele da budu uspešne i ostanu konkurentne,moraju naći način da tehnologiju pravilno implementiraju u svoju poslovnu strategiju, sa najvećim akcentom na unapređivanje korisničkog iskustva.

Klijenti i korisici su se već digitalizovali. Prema rečima pisca Grega Verdina, digitalna transformacija omogućava da se premosti razlika između onog što digitalni klijenti očekuju i onoga što analogni biznisi nude. Jedini način opstanka na tržištu jeste praćenje potreba i očekivanja svojih korisnika.

Vaš komentar:

Podeli sa prijateljima!

sixpack-dizajn-studio-baner-03

Ivana Smiljanić

Pridružite nam se!